To był rok pełen sukcesów! Podsumowanie 2019 roku!

To był bardzo udany rok dla tenisistów stołowych Wametu Dąbcze. Zawodnicy klubu z gminy Rydzyna zajęli m.in. drugie miejsce w międzynarodowym turnieju Schwarzenbach Cup oraz zdobywali medale mistrzostw Wielkopolski.

Ogromnym sukcesem Wametu Dąbcze zakończył się międzynarodowy turniej Schwarzenbach Cup we włoskiej miejscowości Ora. Gracze z gminy Rydzyna start w imprezie, która została rozegrana po raz 35, zakończyli na drugim miejscu! W tegorocznej edycji udział wzięły 144. drużyny z Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii i Polski. Ten ostatni kraj po raz pierwszy we włoskich zawodach reprezentowali tenisiści stołowi Wametu Dąbcze. W drodze po srebrny medal zespół z powiatu leszczyńskiego pokonał aż sześciu rywali, a skapitulował dopiero w finale, przegrywając SpVgg Thalkirchen/R.Rackets 2:4.

Indywidualnie największe sukcesy w ostatnich dwunastu miesiącach odnosili Jakub Werner, Tomasz Mrozek i Mikhail Tsyhanouski. Werner w pierwszej połowie 2019 roku wygrał III Grand Prix Wielkopolski seniorów w Raszkowie oraz wywalczył dwa medale na mistrzostwach Wielkopolski seniorów. W rozegranym w Luboniu turnieju, 18-latek stanął na najniższym stopniu podium w grze pojedynczej i grze podwójnej (wspólnie z Anitą Chudy z Luveny Luboń). Wysoką formę jeden z liderów Wametu Dąbcze potwierdził na młodzieżowych mistrzostwach Polski, gdzie dotarł do trzech ćwierćfinałów (w grze pojedynczej, grze podwójnej i turnieju drużynowym).

Mistrzem Wielkopolski kadetów w 2019 roku został z kolei Tomasz Mrozek. W turnieju mistrzowskim, który został rozegrany w Poznaniu, młody gracz Wametu Dąbcze przegrał tylko dwa sety. Do tytułu mistrza Wielkopolski kadetów Tomasz Mrozek dorzucił także srebrny medal wywalczony podczas III Grand Prix Wielkopolski do lat 15. Dodatkowo młodszy z dwójki braci występujących w zespole z gminy Rydzyna zajął drugie miejsce w I Grand Prix Wielkopolski juniorów w Krzyżu Wielkopolskim.

W drugiej części 2019 roku dał o sobie znać nowy nabytek Wametu Dąbcze – Mikhail Tsyhanouski. Nastoletni Białorusin najpierw wygrał bardzo prestiżowy w swoim kraju Top 12 juniorów, a następnie wspólnie z Uladzislau Rukliatsou zajął drugie miejsce w turnieju drużynowym Finlandia Open.

Ze zmiennym szczęściem tenisiści stołowi Wametu Dąbcze radzili sobie w rozgrywkach drużynowych. Zmagania w sezonie 2018/2019 pierwszy zespół klubu z powiatu leszczyńskiego zakończył na czwartym miejscu w 2. lidze wielkopolsko-zachodniopomorskiej w grupie południowej. W fazie play off Wamet uległ późniejszemu beniaminkowi 1. ligi – Darz-Borowi Karnieszewice. W aktualnej kampanii ekipa z Dąbcza zajmuje szóste miejsce po pierwszej rundzie w grupie południowej 2. ligi.

W Pucharz Europy TT Inter Cup zawodnicy Wametu Dąbcze po raz pierwszy w historii awansowali do półfinału o trofeum Josefa Simecka. Po wygranej w fazie grupowej z niemieckim TSG Zellertal 7:0 i porażce z włoskim ASD Tennis Tavolo Norbello 2:5, w ćwierćfinale zespół z gminy Rydzyna wyeliminował francuski PPC Jeumont. Półfinałowego rywala Wamet pozna w lutym. W poprzednim sezonie (2018/2019) drużyna z Dąbcza dotarła do 1/8 finału Pucharu Europy TT Inter Cup, ulegając na wyjeździe włoskiemu ASC TT Raiffeisen Sarnthein 1:4.

Z miesiąca na miesiąc coraz lepiej radzą sobie młodzi podopieczni Akademii Tenisa Stołowego w Dąbczu. W 2019 roku największe sukcesy odnosili Filip Baliński i Maciej Kajzer. Pierwszy zajął drugie miejsce w II Grand Prix Wielkopolski żaków, a drugi został sklasyfikowany na szóstym miejscu podczas mistrzostw Wielkopolski do lat 11. Dodatkowo młodzi tenisiści stołowi z Dąbcza zdobywali medale w turniejach okręgowych, a od września rywalizują w lidze młodzieżowej do lat 15. Po pierwszym turnieju zespół Wametu Dąbcze I zajmuje trzecie miejsce, a ekipa Wamet Dąbcze II sklasyfikowana jest na piątej pozycji.

Dobra postawa tenisistów stołowych z Dąbcza znalazła swoje odzwierciedlenie w rankingu współzawodnictwa Polskiego Związku Tenisa Stołowego za sezon 2018/2019, w której Wamet zajął najlepsze w historii – piąte miejsce. To ogromny sukces zespołu z gminy Rydzyna, biorąc pod uwagę fakt, że w województwie wielkopolskim jest ponad 70. klubów posiadających licencje Polskiego Związku Tenisa Stołowego.