Podsumowanie 2018 roku

Medale mistrzostw Białorusi i Grand Prix Wielkopolski – to największe osiągnięcia zawodników Wametu Dąbcze w 2018 roku. Ponadto w ostatnich 12-stu miesiącach zespół z gminy Rydzyna dwukrotnie awansował do 1/8 finału Pucharu Europy TT Inter Cup oraz po raz pierwszy w historii wystąpił w fazie play off 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej.

Rok 2018 przedstawiciele Wametu Dąbcze rozpoczęli od mocnego uderzenia. W pierwszych dniach stycznia klub z gminy Rydzyna awansował do 1/8 finału Pucharu Europy TT Inter Cup, eliminując w drugiej rundzie niemiecki SpVgg Eerlangen. W połowie miesiąca młodzieżowym wicemistrzem Białorusi w grze pojedynczej został Andrei Labanau, który w starciu finałowym przegrał z Udzislauem Rulkiatsouem 2:4 (7:11, 11:8, 9:11, 11:9, 3:11, 8:11). Na arenie wojewódzkiej z dobrej strony zaprezentowali się z kolei bracia Mrozkowie. Krzysztof zajął czwarte miejsce w III Grand Prix Wielkopolski seniorów, a Tomasz uplasował się na piątej pozycji w III Grand Prix Wielkopolski kadetów.

W lutym Klubowi Sportowemu Wamet Dąbcze i gminie Rydzyna została przyznana organizacja wielkiego finału Pucharu Europy TT Inter Cup w 2018 roku. W drugim miesiącu 2018 roku gracze klubu z powiatu leszczyńskiego rywalizowali m.in. w młodzieżowych mistrzostwach Wielkopolski, w których najlepiej zaprezentował się Denis Bolewicz, zajmując piąte miejsce.

W marcu po raz kolejny dał o sobie znać Andrei Labanau. Białoruski as w ekipie z Dąbcza zajął szóste miejsce w mistrzostwach Białorusi seniorów w grze pojedynczej. Dobra gra w tej imprezie sprawiła, że lider Wametu został powołany do seniorskiej reprezentacji swojgo kraju. Drużynowo zespół z Dąbcza po raz pierwszy w historii zapewnił sobie udział w fazie play off 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej, zajmując po rundzie zasadniczej grupy południowej czwarte miejsce. W marcu drużyna z powiatu leszczyńskiego pożegnała się z Pucharem Europy TT Inter Cup. W 1/8 finału Wamet przegrał na wyjeździe z przedstawicielem austriackiej 2. Bundesligi – SPG muki Ebensee 2:4.

Dwa spotkania fazy play off 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej odbyły się w kwietniu. Wamet Dąbcze dwukrotnie przegrał w nich z naszpikowanym gwiazdami Darz-Borem Karnieszewice i zakończył swój najlpeszy sezon w historii. Piątym zawodnikiem Wielkopolski kadetów w grze pojednczej został Tomasz Mrozek. W połowie miesiąca firma Wamet zdecydowała się wspierać zespół z gminy Rydzyna do końca sezonu 2018/2019.

W maju doszło do pierwszych ruchów transferowych w ekipie z gminy Rydzyna. Po dwóch latach reprezentowania zespołu odszedł Andrei Labanau, a w jego miejsce działacze zakontraktowali nastoletniego Jakuba Wernera z ZKS-u Drzonków. Zwycięstwem Pawła Żarskiego z MKTS-u Opalenica zakończyła się druga runda cyklu Wamet Cup w tenisie stołowym. Drugie miejsce zajął Wojciech Chwastyniak, a trzecie Wojciech Walencki (obydwaj Polonia Śmigiel). Najlepszy z przedstawicieli gospodarzy – Krzysztof Mrozek, rywalizację ukończył na czwartej pozycji.

Wydarzeniem czerwca był finał Pucharu Europy TT Inter Cup w Rydzynie. Przez dwa dni w Rydzynie toczyła się zacięta walka o triumf w 28. edycji Pucharu Europy TT Inter Cup w tenisie stołowym. O zwycięstwo w tych międzynarodowych rozgrywkach rywalizowały cztery zespoły: Poltarex Pogoń Lębork (Polska), ASD TT A4 Verzuolo (Włochy), Post SV Muhlhausen (Niemcy) i Regionalteam Oberwart – Burgenland (Austria). Triumfatorem zawodów po raz pierwszy w historii zostali tenisiści stołowi z Austrii, którzy w Rydzynie nie zaznali goryczy porażki. Final Four Pucharu Europy TT Inter Cup po raz pierwszy (i ostatni) odbył się w Polsce. Od nowego sezonu turniej finałowy z udziałem czterech zespołów nie będzie rozgrywany. Ponadto w czerwcu dali o sobie znać najmłodsi gracze Wametu Dąbcze. Mistrzem okręgu w kategorii żaków został Mikołaj Szabała, a w gronie młodziczek na najniższym stopniu podium uplasowała się Magdalena Borowczyk.

Po wakacyjnej przerwie na tenisistów stołowych Wametu Dąbcze czekała bardzo pracowita końcówka roku. Startowy maraton we wrześniu rozpoczął Jakub Werner, który był jednym z blisko 400. uczestników ogólnopolskiego tunieju “Pingpongowy Narodowy”, który odbył się na płycie głównej PGE Narodowego w Warszawie. W dobrze obsadzonej kategorii “Open” nowy gracz Wametu Dąbcze zajął miejsce w przedziale 12-24. Jeszcze lepiej nastoletni Werner spisał się podczas I Grand Prix Wielkopolski seniorów w Luboniu, gdzie zajął bardzo wysokie trzecie miejsce. We wrześniu do składu zespołu z gminy Rydzyna dołączył Piotr Chmiel, były akademicki mistrz Europy. Pod koniec września tenisiści stołowi z Dąbcza zainaugurowali zmagania w fazie grupowej Pucharu Europy TT Inter Cup, pokonując w Austrii UTTC Halbturn 5:2.

W październiku Tomasz Mrozek zajął piąte miejsce w I Grand Prix Wielkopolski kadetów w Poznaniu. W dziesiątym miesiącu 2018 roku tenisiści stołowi z powiatu leszczyńskiego zapewnili sobie zwycięstwo w grupie “D” Pucharu Europy TT Inter Cup. Wamet pokonał przed własną publicznością niemiecki TV 1986 Geseke 7:0 i awansował do 1/8 finału Pucharu Europy TT Inter Cup o trofeum Josefa Simecka, w której zmierzy się w lutym 2019 roku z włoskim 1-ligowcem – ASC TT Raiffeisen Sarnthein.

Aż dwie imprezy z cyklu Grand Prix Wielkopolski kadetów zanotował w listopadzie Tomasz Mrozek. Najmłodszy zawodnik 2-ligowego Wametu zajął trzecie miejsce w gronie kadetów oraz został sklasyfikowany na siódmej pozycji wśród juniorów. W turnieju okręgowym w Śmiglu cztery krążki wywalczyli uczestnicy Akademii Tenisa Stołowego w Dąbczu. Pierwsze miejsce w gronie żaków przypadło Maciejowi Kajzerowi, a wśród młodzików drugi był Mikołaj Szabała. Na podium stanęli także Bartek Kaźmierczak i Amelia Szabała, którzy zajęli trzecie lokaty w swoich grupach wiekowych. Listopad doskonale zakończył Jakub Werner, który po raz pierwszy w karierze wygrał Grand Prix Wielkopolski seniorów i awansował do Grand Prix Polski.

Wydarzeniem grudnia był udział Jakuba Wernera w II Grand Prix Polski seniorów w Zawierciu. Gracz uczestnika Pucharu Europy TT Inter Cup mimo rywalizacji ze znacznie bardziej renomowanymi przeciwnikami, pozostawił po sobie dobre wrażenie. Jakub Werner dzielnie walczył w starciach z Arturem Grelą (Zooleszcz Gwiazda Bydgoszcz) i Jarosławem Tomicki (BISTS Bielsko-Biała), przegrywając 1:3 (w ostatnich setach na przewagi). W pozostałych dwóch pojedynkach grupowych – z Samuelem Kulczyckim (Olimpia-Unia Grudziądz) i Kamilem Nalepą (ZKS Zielona Góra) gracz klubu z gminy Rydzyna przegrał 0:3. Na zakończenie swojego premierowego występu w Grand Prix Polski seniorów Jakub Werner pokonał występującego przy 1-ligowych stołach Karola Wiśniewskiego (GMKS Strzelec Frysztak) 3:0 i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscach 33-36. W grudniu zakończyła się także pierwsza runda 2. ligi wielkopolsko-zachodniopomorskiej. Wamet Dąbcze przed rundą rewanżową zajmuje czwarte miejsce w grupie południowej.