Podsumowanie 2017 roku

Medale w młodzieżowych igrzyskach Białorusi, dobre wyniki na arenie wojewódzkiej i sukces w pierwszej rundzie Pucharu Europy TT Inter Cup. To tylko nieliczne osiągnięcia zawodników Wametu Dąbcze w 2017 roku. Zapraszamy do podsumowania ostatnich 12. miesięcy.

Rok 2017 znakomicie dla Wametu Dąbcze rozpoczął Tomasz Mrozek, który na początku stycznia zwyciężył w Wielkopolskim turnieju Asów – Top 8 w kategorii młodzików w Poznaniu. Rozstawiony z numerem jeden Tomasz Mrozek doskonale radził sobie w stolicy Wielkopolski. Gracz Wametu Dąbcze wygrał wszystkie swoje spotkania, tracąc przy tym tylko jednego seta! Pod koniec pierwszego miesiąca 2017 roku dał o sobie znać zagraniczny lider klubu z gminy Rydzyna – Andrei Labanau. Białorusin zajął piąte miejsce w młodzieżowych mistrzostwach swojego kraju do lat 21.

W lutym tradycyjnie już rozgrywane były mistrzostwa Wielkopolski seniorów w tenisie stołowym. Jedynym przedstawicielem Wametu Dąbcze w tej imprezie był Denis Bolewicz, który zmagania w turnieju gry pojedynczej zakończył w przedziale miejsc 9-12. W zmaganiach deblistów Bolewicz wspólnie z Tomaszem Sangowskim z Wielkopolski Komorniki odpali w 1/8 finału. W ostatnich dniach lutego kolejny sukces zanotował Tomasz Mrozek. Młody tenisista stołowym Wametu Dąbcze wygrał III Grand Prix Wielkopolski młodzików w Poznaniu.

Na początku marca poznaliśmy najlepszych graczy mistrzostw Gminy Rydzyna w tenisie stołowym. W najbardziej prestiżowej kategorii OPEN – złoty medal powędrował do Krzysztofa Katafiasza, który w końcowej klasyfikacji wyprzedził Roberta Bartosza i Macieja Knoskiego. W kategoriach amatorskich na najwyższym stopniu podium stanęli Piotr Lokś (Kłoda) i Mikołaj Marciszak (Tworzanice). W marcu utrzymanie w 2. lidze wielkopolsko-zachodniopomorskiej zapewnili sobie gracze Wametu Dąbcze, którzy w jedynym pojedynku barażowym pokonali na wyjeździe wysoko Czarnych Pieszcz 8:2 (drużyna z woj. zachodniopomorskiej zrezygnowała z rozgrywania spotkania rewanżowego). Ostatecznie zespół z powiatu leszczyńskiego zmagania w 16-zespołowych rozgrywkach ukończył na 11. miejscu.

W kwietniu drugi w 2017 roku turniej z cyklu Wielkopolskich Turniejów Asów – Top 8 w gronie młodzików wygrał Tomasz Mrozek. W Poznaniu, gdzie odbywały się zawody, młodszy z braci Mrozków nie miał sobie równych i wygrał wszystkie siedem pojedynków. Z dwoma brązowymi medalami wrócili z mistrzostw Wielkopolski LZS rozgrywanych w 2017 roku tenisiści stołowi Wametu Dąbcze. Na najniższym stopniu podium w Koźminie Wielkopolskim stanęli Denis Bolewicz w gronie seniorów oraz Tomasz Mrozek w kategorii młodzików. Brązowy medal w międzynarodowym turnieju Tallinn Open do lat 21 wywalczył zawodnik Wametu Dąbcze – Andrei Labanau.

Maj to kolejny medalowy miesiąc zawodników Wametu Dąbcze. W roli głównej ponownie Tomasz Mrozek, który wywalczył brązowy medal w mistrzostwach Wielkopolski młodzików. W połowie miesiąca została przedłużona także umowa ze sponsorem tytularnym klubu – firmą Wamet z Dąbcza. Współpraca pomiędzy Klubem Sportowym Dąbcze a firmą Wamet rozpoczęła się w 2014 roku i będzie trwała przynajmniej do 30. czerwca 2018 roku. – Miło nam podpisać kolejną umowę sponsorską z 2-ligowym Klubem Sportowym Dąbcze – mówi prezes firmy Wamet, Hieronim Firlej. – Miejmy nadzieję, że wyniki będą jeszcze lepsze niż w ubiegłym sezonie – dodał.

W czerwcu poznaliśmy najlepszych zawodników cyklu Wamet Cup. Triumfatorem zmagań został Krzysztof Katafiasz, który w końcowej klasyfikacji wyprzedził Wojciecha Walenckiego i Denisa Bolewicza. Rywalizacja w turniejach Wamet Cup miała w 2017 roku bardzo silną obsadę. W trzecich zawodach wystąpił m.in. Samuel Kulczycki, który kilka tygodni później wygrał jeden z najbardziej prestiżowych turniejów na Starym Kontynencie do lat 15 – Europe Youth Top 10. Tuż przed wakacyjna przerwą Klub Sportowy Wamet Dąbcze poinformował o swoim starcie w sezonie 2017/2018 w Pucharze Europy – TT Inter Cup, a sponsorem sprzętowym zespołu z gminy Rydzyna została niemiecka firma GEWO.

Wrześniowy turniej o Puchar Burmistrza Rydzyny Kornela Malcherka zainaugurował zmagania w sezonie 2017/2018 w Dąbczu. Najlepszą ekipą zmagań okazała się MKTS Opalenica, która w pojedynku finałowym pokonała Wamet Dąbcze I. Trzecia lokata przypadła w udziale Juniorowi Leszno, a czwarta drugiemu zespołowi Wametu. Miesiąc znakomicie zakończył się dla klubu z Dąbcza. W swoim debiucie w Pucharze Europy TT Inter Cup drużyna z powiatu leszczyńskiego pewnie pokonała niemiecki TSV 1990 Merseburg 4:0 i awansowała do 1/16 finału tych rozgrywek.

Jeden brązowy medal w Młodzieżowych Igrzyskach Białorusi wywalczył zawodnik Wametu Dąbcze Andrei Labanau. W Mohylewie (rodzinne miasto Andreia) młodzi gracze walczyli o medale w turnieju drużynowym, grze pojedynczej, grze podwójnej i grze mieszanej. To właśnie w tej pierwszej konkurencji Andrei Labanau zdobył brązowy medal. Reprezentacja miasta Mohylew, w której występuje gracz Wametu Dąbcze, zajęła trzecie miejsce.

W grudniu kolejny międzynarodowy start zaliczył Andrei Labanau. Tym razem 19-latek rywalizował w drugim turnieju o Międzynarodowy Puchar Litwy w Wilnie. W blisko 90-osobowej stawce Białorusin został sklasyfikowany na wysokim, siódmym miejscu.

Koniec roku to także koniec zmagań w pierwszej części sezonu w rozgrywkach drużynowych. Pierwszy zespół Wametu z dorobkiem pięciu punktów zajmuje szóste miejsce w 2. lidze wielkopolsko-zachodniopomorskiej w grupie południowej, a druga drużyna Wametu z kompletem zwycięstw przewodzi w tabeli 4. ligi grupy A.

Sukcesy zawodników Wametu Dąbcze w 2017 roku:
1. miejsce w III Grand Prix Wielkopolski młodzików (Tomasz Mrozek)
1. miejsce w Wielkopolskim Turnieju Asów – Top 8 młodzików /styczeń/ (Tomasz Mrozek)
1. miejsce w Wielkopolskim Turnieju Asów – Top 8 młodzików /kwiecień/ (Tomasz Mrozek)
3. miejsce w Tallinn Open U21 (Andrei Labanau)
3. miejsce w mistrzostwach Wielkopolski młodzików (Tomasz Mrozek)